wyszukiwanie zaawansowane
» Osuszanie budynków Poznań
Kontakt

 • Szilo Fachowe Osuszanie Budynków
  Poznań 60-012
  Ul. Sąsiedzka 30

  tel. 504930916
  Zapytania techniczne : biuro@szilo.pl

  NIP: 7792109086
 • E-mail:biuro@szilo.pl
 • Telefon504930916
 • Godziny działania sklepucodziennie 8.00 - 16.00
  w soboty 10.00 - 14.00

Osuszanie budynków Poznań

Osuszanie budynków Poznań

 

Czym jest wilgoć w budynku?

Wilgoć pochodzi z wnętrza budynku lub z zewnątrz. Wysoka wilgotność powietrza, połączona z niewydolną wentylacją, prowadzi do pogorszenia mikroklimatu panującego w pomieszczeniach, który bezpośrednio wpływa zarówno na samopoczucie osób przebywających w budynku, jak i na elementy konstrukcji. W przypadku, gdy wilgotność powietrza przekroczy 60%, warto rozważyć profesjonalne osuszanie budynku.

Ze względu na pochodzenie, wilgoć w budynkach dzieli się na

 • eksploatacyjną,
 • technologiczną,
 • budowlaną.

Wilgoć eksploatacyjna to normalne zjawisko związane z codzienną eksploatacją budynku. Występuje ona stale, a jej źródłem jest głównie para wodna, która wnika w przegrody. Intensywnie pojawia się ona, gdy różnica pomiędzy temperaturą w domu, a na zewnątrz jest duża (sezon grzewczy).

Wilgoć technologiczna pojawia się wyłącznie w nowych lub świeżo wyremontowanych budynkach. Jest to woda zbierająca się w materiałach budowlanych podczas procesu produkcyjnego. Najwięcej wilgoci zbiera się w silikatach i betonie komórkowym (nawet około 40-50%). Cegły i pustaki ceramiczne są wypalane, dlatego mają o wiele niższą wilgotność.

Wilgoć budowlana do woda, która wnika w pustaki, cegły i inne materiały budowlane podczas składowania oraz w czasie robót (z zaprawy, nawilżania, deszczu). Gdy dom jest odpowiednio ogrzewany i posiada sprawną wentylację, wilgoć budowlana powinna zniknąć najpóźniej po kilku sezonach od momentu oddania konstrukcji do użytku. Profesjonalne osuszanie budynków może ten proces przyspieszyć.

Skąd się bierze wilgoć?

Wilgoć w budynku może pojawić się zarówno z zewnątrz, jak i z jego wnętrza.

Zewnętrznymi źródłami najczęściej są:

 • przecieki,
 • zalanie murów przez deszczówkę,
 • podmoknięcie fundamentów.

Przecieki to jedna z najczęstszych przyczyn pojawienia się wilgoci w domu. Uszkodzeń należy szukać w dachu, ponieważ pokrycie z blachy z czasem rdzewieje. Warto również sprawdzić, czy fachowcy nie popełnili błędów podczas układania termoizolacji. Woda wnika w styropian lub wełnę mineralną i nie ma szans, aby naturalnie odparowała. Efektem są zacieki na sufitach i ścianach. Niezbędne jest wtedy profesjonalne osuszanie za pomocą wydajnych osuszaczy i pomp wysokociśnieniowych.

 

Problem bywa również spowodowany przeciekaniem tarasu. W polskich warunkach klimatycznych, hydroizolacje tarasów niestety rzadko wytrzymują dłużej niż kilkanaście lat.

Kolejnym źródłem zawilgoceń budynku bywa deszczówka. Do zalania murów dochodzi, gdy rynny są niedrożne (zapychają się) lub w czasie dużych ulew, gdy nie nadążają z odprowadzaniem wody. Przecieki mogą pojawić się w okolicy komina – w najczęściej z powodu nieszczelnej obróbki blacharskiej. Efektem są zacieki i mokre plamy na ścianach oraz sufitach (ich ignorowanie prowadzi do rozwoju pleśni). Zawilgocenie domu może pochodzić z gruntu. W budynku niezbędna jest pozioma izolacja przeciwwilgociowa. Przed laty niestety rzadko ją stosowano, co prowadziło do kapilarnego podciągania wilgoci z gruntu – woda wnikała w materiały budowlane i powoli przenikała w górę. Gdy budynek posiada odpowiednią izolację poziomą, wilgoć może pojawić się w miejscach jej uszkodzeń. Częstym źródłem wilgoci z gruntu bywają piwnice, których izolacja powinna być idealnie dopasowana do konkretnej działki (niestety nie zawsze projektanci i wykonawcy o to dbają). Wykrycie źródła przecieku z gruntu bywa bardzo trudne, ponieważ woda może pojawić się nawet kilka metrów dalej (przenika tam, gdzie opór jest najmniejszy).

 

Wilgoć w budynku może pochodzić także z jego wnętrza. Jej źródłami są m.in.:

 • awarie instalacji wodno-kanalizacyjnej,
 • awarie urządzeń domowych (pralki),
 • brak wydajnej wentylacji,
 • niedogrzanie pomieszczeń (przy nieocieplonych ścianach).

Zacieki i plamy na ścianach bardzo często są efektem uszkodzeń rur instalacji wodno-kanalizacyjnej. W mieszkaniach pojawiają się również wskutek zalania przez sąsiada z góry. Rury wodne i grzewcze można niechcący przewiercić podczas remontów, zawieszania obrazów i innych prac. Czasami dochodzi do ich rozszczelnienia (gdy instalacja jest stara lub źle wykonana). W przypadku poważnych awarii i zalania, nie wystarczy otwieranie okien. Naturalne suszenie bywa zbyt długie, co często prowadzi do rozwoju pleśni i pojawienia się w pomieszczeniach drobnoustrojów. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalisty (firma Szilo oferuje sprawne osuszanie mieszkań w Poznaniu).

Kolejnym źródłem wilgoci jest brak sprawnej wentylacji. 4-osobowa rodzina, podczas normalnej eksploatacji lokalu, jest w stanie wyprodukować od 10 do 15 litrów wilgoci na dobę. Bardzo ważna jest wydajna wentylacja i ogrzewanie, aby para wodna (powstająca w czasie oddychania, gotowania, kąpieli) nie skraplała się na ścianach i stropach (na tzw. mostkach cieplnych, które są najzimniejszymi miejscami).

 

Zatkanie kratek wentylacji grawitacyjnej szybko prowadzi do zawilgocenia pomieszczeń. Częstym sygnałem problemów z wentylacją są zaparowane lustra i przedłużające się suszenie prania w łazience.

 

Jak przeciwdziałać wilgoci?

 

Walka z wilgocią w budynku musi być prowadzona na kilku frontach. Najważniejszym krokiem jest zidentyfikowanie źródła problemu i jego wyeliminowanie.

 

Należy:

 • naprawić (lub wymienić) nieszczelne pokrycie dachowe,
 • oczyścić (lub wymienić) niedrożne rynny,
 • naprawić uszkodzoną instalację wodno-kanalizacyjną bądź grzewczą.

Gdy źródłem wilgoci jest woda podmakająca z gruntu, można odtworzyć lub wykonać izolację przeciwwilgotnościową. Jest to jednak kosztowna i skomplikowana operacja i może doprowadzić do naruszenia konstrukcji całego budynku. Bezpieczniejszą i mniej inwazyjną alternatywą jest wstrzyknięcie specjalnych środków chemicznych w ścianę (metoda iniekcji). Środki te stworzą warstwę izolacyjną, przez którą woda nie powinna przeniknąć.

Kolejnym krokiem jest zadbanie o izolację ścian. Niedbale ułożoną wełnę mineralną lub styropian należy wymienić, a ściany jednowarstwowe ocieplić.

Po zlikwidowaniu źródła zawilgocenia, należy osuszyć podmoknięte miejsca (ściany, posadzki, termoizolację dachu). Firma Szilo oferuje pomoc w tym zakresie – profesjonalne osuszanie budynków i mieszkań w Poznaniu. Osuszacze kondensacyjne są o wiele wydajniejsze niż naturalne ogrzewanie i wietrzenie.

Poprawki konstrukcji budynku i osuszenie ścian nie wystarczy. Aby efekt utrzymał się na stałe, należy zadbać o sprawną wentylację pomieszczeń oraz ogrzewanie budynku w zimie. Szczelne okna, drzwi i nowoczesne materiały budowlane powodują, że w budynkach często jest zaburzona naturalna cyrkulacja powietrza. W takim przypadku, warto rozważyć montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji), która skutecznie oprowadzi parę i zapobiegnie jej skraplaniu, a zarazem nie będzie powodować strat cieplnych.

Usunięcie wilgoci z budynku i przeciwdziałanie jej ponownemu pojawieniu się, gwarantuje brak problemów z rozwojem grzybów, pleśni i drobnoustrojów. Ich rozwojowi sprzyja wilgotność przekraczająca 80% i temperatury w przedziale 20-30 stopni C.

Oferta odgrzybiania

Zauważyłeś na ścianach swojego domu lub mieszkania zielone, brunatne lub czarne plamy? Są to efekty rozwoju grzybów (towarzyszy im nieprzyjemny, zatęchły zapach, którego nie da się wywietrzyć). W tym przypadku samo usunięcie wilgoci (osuszanie ścian) nie wystarczy.

Firma Szilo oferuje skuteczne odgrzybianie w Poznaniu i całej Wielkopolsce. 

 

Oferta obejmuje:

 • oględziny i pomiary wilgoci,
 • odgrzybianie ścian,
 • odgrzybianie mieszkań,
 • odgrzybianie domów,
 • odgrzybianie sklepów,
 • odgrzybianie hal,
 • odgrzybianie obiektów przemysłowych
 • odgrzybianie szkół,
 • likwidowanie pleśni.
Jaki osuszacz?

Bardzo łatwą metoda jest obliczenie kubatury pomieszczenia które ma być osuszane i na podstawie otrzymanych wartości dokonujemy doboru osuszacza do danego pomieszczenie.Aby osuszanie było skuteczne zaleca się aby powietrze w ciągu jednej godziny zostało 3,5 razy przepuszczone przez osuszacz kondensacyjny.

 

Przykład :

V≥  3,5 ∙ V

 m³/h

V - wymiary pomieszczenia 3•4•3 (dł•szr•wys) • 3,5

36 m³• 3,5 = 126 m³/h

Potrzebujemy osuszacza przez który przepływa ok 130 m³/h

 

Odpowiednia temperatura i wilgotność w domu:

Prawidłowa temperatura w domu oscyluje wokół 21°C  w sypialni wskazana jest nawet 19°C.

 

Wilgotność powietrza :

Optymalną wartością wilgotności w pomieszczeniach jest w zakresie 45% RH-55% RH  jest ona idealna dla człowieka

, ubrań, książek oraz podłóg.

Wilgotność mniejsza niż 40% RH  może powodować wysuszanie skóry ,suchość nosa i śluzówki  różne dolegliwości zdrowotne .Do zwiększenia wilgotności w domu potrzebny jest nawilżacz.

Wilgotność większa niż 60% RH  stanowi idealne warunki do skraplania się pary wodnej a w dłuższym czasie  powstanie roztoczy , bakterii oraz grzyba.

 

 

Do obniżenia wilgotności potrzebny jest osuszacz.

 • 10-20%  RH- powietrze uważa się za suche lecz niezbyt przyjemne, gdyż wysusza skórę i błonę śluzową;
 • 45-55%  RH- uznawana jest za normatywną i przyjazną dla ludzi i otoczenia;
 • powyżej 60% RH  - Odczuwa się specyficzny odór, rozmnażają się bakterie, powstaje korozja metali i zbrylają się materiały sypkie, powstają zakłócenia w pracy urządzeń elektronicznych;
 • 70%  RH - powoduje rozwój pleśni i grzybów w materiałach higroskopijnych będących często przyczyna licznych schorzeń i powikłań;
 • 80-90% RH  - powoduje powstawanie procesów gnilnych.

RH - wilgotność względna w powietrzu .

Wilgotnośc powyżej 60% RH następuje rozwój grzybów pleśniowych, w związku z czym ściany te nie mogą być tynkowane i malowane.

 

Normy wilgotności murów :

Norma PN-82/B-02020 mówi nam że dopuszczalna wilgotność ścian z cegły ceramicznej nie powinna wynosić więcej niż 3%.

Podobną wartość przyjmuje się dla ścian z pustaków ceramicznych.

 

Ściany z betonu komórkowego nie powinny mieć więcej niż 12%.


 

 

Przykładowe realizacjeFirma Szilo miała przyjemność osuszania budynku pod Poznaniem. Łączny metraż osuszanej piwnicy to 1750 m2. Odpowiedni dobór osuszaczy powietrza o mocach 150, 70 oraz 50 litrów na dobę pozwolił nam na sprawne osuszenie obiektu z wilgoci technologicznej (budowlanej). Dodatkowo zastosowane były wentylatory osiowe, które wspomagały proces osuszania i przyspieszyły o 30% czas suszenia. Wentylatory i turbowentylatory pomagają nam doprowadzić powietrze w odpowiednie miejsce takie jak np.: rogi ścian, gdzie czasami zbiera się wilgoć czy posadzek. Na przedstawionych zdjęciach widać, że na budowie użyto wentylatorów do osuszania kanałów instalacji basenowej i jacuzzi.Ze względu na duży pobór prądu prace na budowie były podzielone na 3 etapy. Jednocześnie zastosowano 8 osuszaczy powietrza i kilka wentylatorów. Dodatkowym utrudnieniem była niska jak na lato temperatura - ok. 10 st. Dzięki zastosowaniu wysokosprawnych osuszaczy powietrza udało się podnieść temperaturę w pomieszczeniach o kilka stopni.
W ramach zlecenia zapewniliśmy kompleksową usługę: dobór sprzętu do ilości i rodzaju pomieszczeń, dostarczenie sprzętu, fachowe rozstawienie oraz podłączenie do  rozgałęźników oraz przedłużaczy, obsługa - przestawianie sprzętu, tak aby suszenie było efektywne oraz opróżnianie wody z kastr budowlanych. Przez cały proces suszenia dokonywaliśmy pomiarów kontrolnych wilgotności ścian grodziowych oraz kontrolowaliśmy wilgotność powietrza jak i temperaturę.

osuszanie budynków
osuszanie budynków
osuszanie budynków
osuszanie mieszkań i budynków
 
Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Tylko nowości
Tylko promocje
Brak produktów ...

Oprogramowanie sklepu shopgold.pl