wyszukiwanie zaawansowane
» Blog-osuszanie-ozonowanie-Poznań
Kontakt

 • Szilo Fachowe Osuszanie Budynków
  Poznań 60-012
  Ul. Sąsiedzka 30

  tel. 504930916
  Zapytania techniczne : biuro@szilo.pl

  NIP: 7792109086
 • E-mail:biuro@szilo.pl
 • Telefon504930916
 • Godziny działania sklepucodziennie 8.00 - 16.00
  w soboty 10.00 - 14.00

Blog-osuszanie-ozonowanie-Poznań

Osuszanie posadzki

05.01.2020 r.

Temat konieczności osuszania budynków przed rozpoczęciem prac wykończeniowych już rozważaliśmy we wcześniejszych wpisach. Dziś skupimy się na samej posadzce. Omówimy potrzebę wykonywania pomiarów wilgotności przed rozpoczęciem dalszych etapów prac na budowie a także skutki ich zaniechania.

Miernik wilgotności

Dobry parkieciarz nie rozpocznie układania parkietu zanim nie dokona pomiarów wilgotności szlichty. Doskonałym narzędziem do tego będzie miernik pomiaru wilgotności materiałowej T-660 firmy TROTEC. Jest to profesjonalne urządzenie do badania rozkładu wilgotności w obszarze powierzchniowym w odległości do 4 cm. Doskonale nadaje się do wylewek anhydrytowych i cementowych dzięki zintegrowanej funkcji wyboru materiału. Wyniki pomiarów wyświetla w procentach masowych lub %CM – umożliwia sprawdzenie gotowości posadzki do dalszych prac. Duży wyświetlacz prezentuje czytelne dane, co sprawia, że jego obsługa jest łatwa. Ponadto wykonywanie pomiarów, nawet przy wysokim nasłonecznieniu, będzie bezproblemowe dzięki dużemu kontrastowi. Funkcja alarmu pozwala na ustalenie własnej wartości granicznej. Po jej przekroczeniu słyszymy sygnał dźwiękowym bez konieczności stałego kontrolowania wyświetlacza.
miernik-podczas-pomiarow-wilgotnosci

Kiedy wykonujemy pomiary wilgotności

Pomiary wilgotności należy wykonać zawsze przed układaniem:
 • drewnianych parkietów,
 • desek,
 • paneli MDF/HDF,
 • paneli winylowych,
 • wykładzin typu lentex/gumoleum,
 • wykładzin dywanowych.

Jakie mogą być skutki położenia podłogi na mokrą posadzkę

Prawidłowa wilgotność posadzki powinna kształtować się na poziomie 2%. Tylko w takich warunkach możemy mieć pewność, że za chwilę nie spotka nas przykra niespodzianka w postaci:
 • pęcznienia drewna poprzez wchłanianie wilgoci z wylewki,
 • zerwania warstwy klejonej,
 • brzydkich odbarwień,
 • zapachu zbutwienia, stęchlizny, namnażających się pod podłogą drobnoustrojów.
 • Zwłaszcza te ostatnie mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie a nawet życie. Drobnoustroje powodują wiele niezwykle niebezpiecznych chorób i alergii, zwłaszcza dla najmłodszych domowników.

Osuszacze powietrza – skuteczna pomoc w osuszaniu posadzki

Duże ilości wody stosowane w procesie budowlanym mogą wpływać na opóźnienie kolejnych prac wykończeniowych. Naturalny proces wysychania posadzki może trwać od kliku do kilkunastu tygodni. O ile przez pierwsze 7 dni na odparowanie gładzi podłogowej powinno przebiegać samoistnie, tak w dalszym etapie warto skonsultować temat osuszania ze specjalistami. Warto pamiętać, że sam proces wysychania nie może przebiegać zbyt szybko np. w warunkach wysokich temperatur, bo szlichta zacznie pękać. Dobrym rozwiązaniem przy osuszaniu posadzek będzie zastosowanie osuszaczy powietrza w powiązaniu z wentylatorami osiowymi oraz promieniowymi. Wentylatory nadadzą kierunek strumieniowi suchego powietrza i wymuszą odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki temu najbardziej mokre warstwy powietrza znajdujące się tuż nad posadzką zostaną przemieszane. Wpłynie to na szybkość i skuteczność samego procesu osuszania. Przy niższych temperaturach, by usprawnić działanie osuszaczy,  można wspomóc się nagrzewnicami elektrycznymi lub olejowymi.

Fachowe Osuszanie Budynków Szilo Łukasz Jazy


Skuteczne osuszanie - czyli klient wie lepiej

22.12.2019 r.
Oferując nasze usługi, staramy się indywidualnie podejść do każdego klienta. Dokładamy wszelkich starań, aby nasza pomoc była kompleksowa i spełniała oczekiwania nawet najbardziej wybrednych kontrahentów. Zależy nam przede wszystkim, aby nasi klienci wynajmujący osuszacze powietrza w Poznaniu i okolicy otrzymali od naszych pracowników porady w zakresie oferowanych przez nas usług.

Klient nasz pan...

Podczas naszych ostatnich prac związanych z osuszaniem budynku w Poznaniu mieliśmy do czynienia z wyjątkowym klientem. Na pierwszym spotkaniu jak zwykle wysłuchaliśmy problemów z jakim zmaga się właściciel - mokre tynki i konieczność ich osuszenia przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Dokonaliśmy pomiarów wilgotności tynków i powietrza oraz temperatury. Zapoznaliśmy się także z układem mieszkania. Po wstępnej rozmowie zaproponowaliśmy profesjonalne osuszacze powietrza i wentylatory. Z uwagi na panującą w budynku temperaturę około 5 stopni, dla sprawnego działania osuszaczy zaproponowaliśmy nagrzewnice powietrza. Sprzęt rozstawiono, a klient został przeszkolony w zakresie prawidłowej eksploatacji urządzeń. Po siedmiu dniach mieliśmy się pojawić ponownie celem dokonania pomiarów kontrolnych i ewentualnego przestawienia sprzętu do jeszcze efektywniejszego działania.

Po siedmiu dniach…

Ku naszemu ogromnemu zdziwieniu zastaliśmy otwarte okna w budynku. Po krótkiej rozmowie z właścicielem dowiedzieliśmy się, że sprzęt podczas naszej nieobecności pracował przy otwartych oknach. Klient myślał, że jak jest wiatr i zrobi przeciąg, to szybciej przewieje tynki. Niestety nic bardziej mylnego.  Osuszacz powietrza to urządzenie, którego zadaniem jest zmniejszenie poziomu wilgotności w zamkniętych pomieszczeniach. W urządzeniu zachodzi kondensacja pary wodnej. Wilgotne powietrze jest zasysane, następnie oziębiane w chłodnicy i potem w postaci skroplonej pary wodnej trafia do pojemnika skroplin. Pojemnik należy opróżniać, nie dopuszczając do jego przepełnienia. W przypadku, gdy klient otwarł okna, do pomieszczeń cały czas dopływało świeże powietrze, a proces osuszania był kompletnie nieskuteczny - tynki pozostawały mokre. Klient straciłby pieniądze, na które składają się koszty wynajmu urządzeń oraz energii elektrycznej.

otwarte-okno-podczas-pracy-osuszaczy-powietrza

Trzy zasady skutecznego osuszania

Nasi pracownicy natychmiast zamknęli okna. Ponownie wyjaśnili klientowi działania pracy osuszaczy powietrza i przypomnieli zasady prawidłowego osuszania:
 • Osuszane pomieszczenie musi być zamknięte.
 • Dla zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza osuszacz musi znaleźć się w odległości 25-50 cm od ściany.
 • Dla uzyskania optymalnych efektów osuszania konieczne jest zapewnienie w pomieszczeniu temperatury powyżej 10°C.
Zaistniała sytuacja potwierdza fakt, że warto w sprawach osuszania zlecić tę usługę fachowcom.

Fachowe Osuszanie Budynków Szilo Łukasz JazySkuteczna broń w walce z grzybem i pleśnią – osuszacz powietrza oraz ozonator

09.12.2019 r.

Przy prawidłowej wilgotności w granicach 50-55% i temperaturze 21-22°C oraz sprawnie działającej wentylacji w naszym mieszkaniu nie mają prawa pojawić się grzyby i pleśnie. Niestety, wystarczy trochę większa wilgotność, a wszędobylska pleśń pokrywa swym nalotem ściany, stropy i podłogi. Wygląda nieestetycznie i niesie ze sobą wiele chorób.

Przyczyny pojawienia się grzybów i pleśni

Przyczyn pojawiania się grzybów i pleśni może być wiele. Najczęściej sedno problemu tkwi w słabej wentylacji pomieszczeń oraz podwyższonej wilgotności. Codzienne czynności takie jak kąpiel, suszenie prania czy gotowanie powodują powstawanie znacznych ilości pary wodnej. By się jej pozbyć, trzeba regularnie wietrzyć pomieszczenia a w oknach stosować mikrowentylację.W przypadku braku wentylacji lub możliwości rozszczelnienia okna pozostaje nam się zaopatrzyć w osuszacz powietrza.

Czasem źródłem grzybów i pleśni mogą być:
 • cieknąca rynna,
 • przemarznięte ściany,
 • przenikanie wody z gruntu.
Wówczas, po znalezieniu źródła nadmiernej wilgoci, trzeba szybko działać.

Jak walczyć z grzybem i pleśnią

Natychmiast po zauważeniu brzydkich wykwitów na ścianach należy znaleźć przyczynę pojawienia się grzybów i pleśni. Dalszym etapem będzie mechaniczne ich usunięcie. Z samym nalotem na ścianach poradzą sobie twarda szczotka i woda. Przy silniejszych trzeba będzie się wspomóc środkami chemicznymi powszechnie dostępnymi na rynku.

Gorzej gdy pleśń wniknęła w strukturę ściany. Wtedy konieczne będzie usunięcie farby czy tapety, a następnie skucie tynku (nawet z metrowym zapasem wokół wykwitu). Na tym etapie, kiedy mury są mokre, warto wspomóc się specjalistycznymi osuszaczami powietrza. Doskonale sprawdzą się przy osuszaniu budynków zarówno po zalaniu jak i przy mniejszych wyciekach. Dopiero na osuszonych murach można podjąć się wykonania prac budowlanych.

Na zdjęciach poniżej mokra ściana z wyraźną pleśnią.  Wykwit powstał wskutek nieosuszenia ścian, braku rotacji powietrza i wysokiej temperatury. Pleśń usunięto mechanicznie, ściany wysuszono.
 zagrzybiona-sciana

Zdjęcie 1. Osuszanie budynku w Wirach k. Poznania

Ozonowanie w walce z grzybami i pleśnią

Doskonałym uzupełnieniem walki z grzybami będzie zastosowanie ozonowania. Przy użyciu ozonatora powietrza pozbędziemy się zarodników pleśni i grzybów a także specyficznego zapachu stęchlizny. Aktywny tlen, czyli ozon wnika we wszystkie zakamarki pomieszczenia i skutecznie likwiduje wszystkie nieprzyjemne zapachy.

Fachowe Osuszanie Budynków Szilo Łukasz Jazy


Profesjonalne osuszanie tynków pozwoli na szybsze zamieszkanie w nowym domu lub mieszkaniu

 24.11.2019 r.

Święta niebawem, już chcemy się wprowadzić do nowego domu lub mieszkania, a ekipy budowlane nie mogą podjąć prac wykończeniowych, bo tynki cały czas mokre. Co robić, gdy nie możemy dłużej czekać, a domowe metody wietrzenia i ogrzewania niewiele dają?
Jedynym skutecznym rozwiązaniem będzie wynajem osuszaczy powietrza. Warto, aby osuszaniem tynków zajęła się profesjonalna firma.
Specjaliści od osuszania budynków:
 • zmierzą poziom wilgotności ścian i posadzek,
 • zaproponują liczbę i moc osuszaczy powietrza dobranych do kubatury pomieszczeń,
 • wspomogą osuszanie poprzez zastosowanie wentylatorów, turbowentylatorów czy nagrzewnic,
 • sprawdzą postęp osuszania.

Dlaczego prawidłowe osuszenie tynków jest takie ważne?

Podczas prac budowlanych wykorzystywane są znaczne ilości wody. Usunięcie tej nagromadzonej wilgoci w murach i tynkach nie jest jednak takie proste. Samo wietrzenie czy ogrzewanie pomieszczeń w temperaturze powyżej 20°C to działania, które mogą przynieść jeszcze efekt na przestrzeni dłuższego czasu, jednak w okresie jesienno-zimowy nie sprawdzają się już wcale. Samo ogrzewanie generuje bardzo wysokie koszty, a na suszonych zbyt szybko ścianach pojawią się pęknięcia.  Z kolei pozostawienie mokrych tynków znacznie opóźni proces podjęcia prac wykończeniowych takich jak: malowanie, układanie płytek czy paneli. Wykluczone też jest prowadzenie jakichkolwiek prac na nieosuszonych tynkach czy posadzkach. Płytki prędzej czy później odpadną, na ścianach pojawią się nieestetyczne pęcherze, szkodliwe grzyby i pleśnie.

Jak działa osuszacz powietrza

Osuszacz kondensacyjny działa na zasadzie wykraplania się pary wodnej z powietrza. Pod wpływem schłodzenia powietrza do określonej temperatury dochodzi do wykraplania. Schemat działania osuszacza przedstawia poniższa grafika.

alt

Powietrze wydmuchiwane ma temperaturę około 5 - 8°C wyższą niż powietrze zasysane. Osuszacze powietrza działają w trybie ciągłym, dzięki czemu stopniowo doprowadzają do prawidłowej wilgotności w suszonym pomieszczeniu.
 
Pracę osuszacza powietrza można zobaczyć na przykładzie osuszania budynku Poznań.
 
 
Podsumowując - wykorzystanie osuszaczy powietrza jest konieczne, kiedy chcemy zamieszkać w domu czy mieszkaniu wolnym od nadmiaru wody oraz pleśni i grzybów. Osuszenie pomieszczeń to dobry sposób na oszczędzanie zdrowia, czasu i pieniędzy.

Fachowe Osuszanie Budynków Szilo Łukasz Jazy
 
 
 
Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Tylko nowości
Tylko promocje
Brak produktów ...

Oprogramowanie sklepu shopgold.pl